تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل در سوئد > تحصیل پزشکی  > تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

 

سوئد کشوری است که در شمال اروپا واقع شده و ششمین کشور بزرگ اروپا محسوب می شود. این کشور دارای یکی از بالاترین سطوح کیفی زندگی ، بهداشت ، امنیت و رفاه اجتماعی است و همچنین به دلیل شناخته بودن دانشگاه های این کشور و همچنین بالا بودن کیفیت آموزشی یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل نیز شناخته می شود. به دلیل ارائه شدن آموزش ها در دانشگاه های سوئد به زبان انگلیسی این کشور یکی از محبوب ترین گزینه های تحصیلی در رشته هایی مانند پزشکی و دندان پزشکی است و سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در این رشته به این کشور مهاجرت می کنند. برای تحصیل در رشته های پزشکی در سوئد دانشجویان باید اطلاعات کافی در این خصوص را داشته باشند و به همین خاطر قرار است در این مقاله به بررسی آن بپردازیم.

 

تحصیل پزشکی در سوئد – شرایط تحصیل پزشکی در سوئد

 

تحصیل در رشته پزشکی در سوئد و در دانشگاه های این کشور به صورتی برنامه ریزی شده است که تمامی دانشگاه ها به شکل و اساس پیش بروند و آموزش های خود را ارائه کنند. تحصیل پزشکی در سوئد به این صورت است که دانشجویان باید دروسی را از قبیل فرآیند های فیزیولوژیکی مواد و همچنین علوم پزشکی پایه مرتبط با تخصص بالینی را بر اساس نظام آموزشی سوئد بگذرانند. تحصیل در رشته پزشکی در سوئد به صورت معمول ۵ سال زمان می برد و افراد در طی این ۵ سال باید علاوه بر دوره های آموزشی دانشگاه باید در یک دوره ۱۸ ماهه کار آموزی نیز شرکت کنند و آن را پشت سر بگذرانند. دوره های کارآموزی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در سوئد زیر نظر اداره کل آموزش عالیه کشور سوئد کنترل و بررسی می شود.رشته پزشکی در سوئد به تمام دانش پژوهان در تمام درس های مربوطه در زمینه های راهکار های جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف و پیشگیری از این بیماری ها و درمان بیماری ها تدریس می شود.

همانطور که به آن اشاره کردیم تحصیل پزشکی در سوئد یکی از بلند مدت ترین دوره های تحصیلی این کشور است. مدت زمان تحصیل پزشکی در سوئد ۵ سال و یازده ترم می باشد که دانشجو باید به صورت تمام وقت به تحصیل بپردازد و پس از گذراندن دوره های تحصیلی مختلف و کسب نمرات قبولی مدرک تحصیلی خود را دریافت کند.

همانطور که به آن اشاره کردیم برای تحصیل پزشکی در سوئد نیازمند داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس است معمولا دانشگاه های سوئد مدرک زبان آیلتس با نمره بالای ۶ را قبول دارند و دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی در سوئد را دارند باید در هنگام ارسال مدارک خود به دانشگاه مربوطه این مدرک را نیز کسب کرده باشند.

 

تحصیل پزشکی در سوئد – هزینه های تحصیل پزشکی در سوئد

 

هزینه های تحصیل پزشکی در سوئد برای دانشجویان اتحادیه اروپا و یا خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است معمولا دانشجویانی که از دیگر کشور های اتحادیه اروپا برای تحصیل پزشکی به سوئد رفته اند شهریه ای کمتر از دانشجویان بین المللی می پردازند ؛ حتی در برخی از موارد دیده شده که آنان از پرداخت شهریه نیز معاف شده اند. برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد معمولا باید هزینه ای در حدود ۱۰۰ یورو به دانشگاه مربوطه پرداخت شود تا پرونده های دانشجو مورد بررسی قرار گیرد و همچنین شهریه های تحصیلی پزشکی در دانشگاه های سوئد معمولا چیزی در حدود ۵ تا ۱۰ هزار یورو در سال است.

 

تحصیل پزشکی در سوئد – دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت سوئد

 

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در سوئد را دارند می توانند درخواست خود را به یکی از دانشگاه های زیر ارسال کنند :

 

 1. دانشگاه Karolinska Institute
 2. دانشگاه University of Gothenburg
 3. دانشگاه Malmo University
 4. دانشگاه Lund University
 5. دانشگاه Uppsala University
 6. دانشگاه Linkoping University
 7. دانشگاه Umea University
 8. دانشگاه Orebro University
 9. دانشگاه KTH Royal Institute of Technology
 10. دانشگاه Stockholm University
تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد – مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئد

 

مدارک مورد نیاز به صورت زیر است :

 

 1. ارائه مدارک تحصیلی دوره های گذشته به همراه تمامی ریز نمرات تحصیلی
 2. ارائه مدارک آزمایشات پزشکی
 3. ارائه گوهی عدم سوء پیشینه
 4. پاسپورت با اعتبار کافی
 5. ارائه مدارک زبان انگلیسی آیلتس بالای ۶
 6. ارائه مدارک زبان سوئدی در صورت وجود
 7. ارائه مدارک تمکن مالی
 8. کپی از مدارک هویتی
 9. ارائه انگیزه نامه
 10. ترجمه تمامی مدارک فوق به زبان انگلیسی

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید