شهرهای اصلی کشور سوئد

تحصیل در سوئد > آشنایی با شهرهای مهم  > شهرهای اصلی کشور سوئد

شهرهای اصلی کشور سوئد

شهرهای اصلی کشور سوئد 

 

کشور سوئد در بخش شمالی قاره اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است ، مساحت این کشور معادل ۴۴۹٬۹۶۴ با جمعیتی بیش از ۳۶ میلیون نفر می باشد ، در کشور سوئد زبان رسمی زبان سوئدی است اما لازم به ذکر است که زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان رایج در این کشور محسوب می شود .

کشور سوئد دارای ۲۰ شهر اصلی می باشد که در ادامه به توضیحاتی مختصر در ارتباط با شهر های کشور سوئد می پردازیم :

۱.استکهلم : شهر استکهلم پایتخت کشور سوئد و شهری بسیار بزرگ و پرطرفدار در سرزمین های نوردیک می باشد، جمعیت این شهر در حدود ۲٬۰۲۵٬۷۵۱ نفر است، وضعیت آب و هوایی این شهر در زمستان ها بسیار سرد و همراه با بارندگی و در تابستانها هوا خنک می باشد از این رو در ماه های بین ژوئن تا آگوست در تابستان بهترین زمان جهت مسافرت به این شهر و گشت و گذار می باشد؛ موقعیت مکانی این شهر قسمتی در اوپلاند و قسمت دیگر آن در سودرمان‌لاند واقع شده است.

۲.گوتنبرگ: این شهر پس از استکهلم دومین شهر بزرگ کشور سوئد محسوب می شود ، نکته قابل توجه در ارتباط با شهر گوتنبرگ این که به عنوان پنجمین شهر بزرگ کشور های نوردیک معرفی شده است ، جمعیت حدودی آن قریب به ۱ میلیون نفر است .

موقعیت مکانی این شهر در بخش غربی ساحل کشور سوئد واقع شده است.

۳.مالمو : شهر مالمو سومین شهر بزرگ کشور سوئد می باشد با جمعیتی معادل ۶۰۵٬۰۰۰ نفر که در در بخش جنوبی استان اسکونه و کشور سوئد قرار گرفته است.

۴.اوپسالا : شهر اوپسالا از جمله شهر ای مرکزی کشور سوئد به حساب می آید ، موقعیت مکانی آن در کیلومتر ۷۰ شهر استکهلم می باشد؛ جمعیت چهارمین شهر بزرگ کشور سوئد به طور معادل ۱۴۰٬۴۵۴ نفر می باشد.

لازم به ذکر است یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور سوئد به نام دانشگاه اوپسالا (سال تاسیس ۱۴۷۷) در این شهر واقع شده است ؛ دانشکده ایران شناسی این دانشگاه از جمله دانشکده های بسیار معروف در زمینه مطالعات ایران است.

۵٫وستروس : شهر وستروس در منطقه شهری وستروس واقع شده با جمعیتی معادل ۲۰۶۸۴۳ نفر است .

۶٫اوربرو: شهری در بخش مرکزی استان اوربرو کشور سوئد با جمعیتی معادل ۱۴۰٬۲۹۵ نفر می باشد.

۷٫لینشوپینگ : در منطقه شهری لینشوپینگ واقع شده است ، جمعیت آن معادل ۲۳۱۹٫۰۶  نفر است .

۸٫هلسینگبوری :این شهر در منطقه اسکونه کشور سوئد واقع شده و جمعیت آن در حدود ۱۳۶٬۶۵۳ نفر می باشد اما نکته قابل توجه اینکه سالانه مقداری معین به تعداد ساکنان این شهر اضافه می شود.

شهر هلسینگبوری نزدیکترین شهر به کشور دانمارک می باشد حتی در منطقه یکی از شهر های کشور دانمارک نیز قابل مشاهده است ؛ یکی از ویژگی های بارز این شهر نمای تاریخی و کلیساهایی مربوط به قرون وسطی می باشد که همچنان ظاهر خود را حفظ کرده اند.

۹٫یونشوپینگ :در ناحیه شهری یونشوپینگ قرار گرفته و همراه با جمعیتی معادل ۱۳۰٫۷۹۸ نفر است.

۱۰٫نورشوپینگ : در منظقه شهری نورشوپینگ است ، جمعیت این شهر در حدود ۸۷۲۴۲ نفر میباشد.

۱۱٫لوند: شهر لوند در بخش جنوبی کشور سوئد و استان اسکانیا واقع شده است ،جمعیت این شهر در حدود ۸۲٬۸۰۰ نفر می باشد؛ دانشگاه لوند در سال  ۱۶۶۶میلادی تاسیس شده و قدمت آن به ۳۵۰ سال قبل می رسد ، لذا این دانشگاه از جمله قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و جزو ۱۰۰ دانشگاه موفق جهان به شمار می رود.

دانشگاه لوند از بزرگترین مراکز علمی در شیه جزیره اسکاندیناوی تلقی می شود.

۱۲٫اومئو: این شهر در ناحیه شهری اومئو قرار گرفته و جمعیت حدودی آن معادل ۲۲۶۱۰۲ نفر می باشد ، همچنین این شهر همراه با شهر ریگا عنوان پایتخت فرهنگی کشور سوئد را کسب کرده اند.

۱۳٫یوله : در بخش شهری یوله همراه با جمعیتی معادل ۱۶۴۳۷۹ نفر می باشد.

۱۴٫ بوروس : در ناحیه بوروس و جمعیت آن در حدود ۲۱۴۲۳۹ نفر است.

۱۵٫سودتلیا: در ناحیه شهری سودتلیا با جمعیتی در حدود ۲۳۸۳۰۹ نفر افراد ساکن در این شهر می باشد.

۱۶٫اسکیلستونا: در ناحیه شهری اسکیلستونا با جمعیتی بیش از ۱۰۱،۳۷۲ نفر می باشد، موقعیت مکانی این شهر در منطقه سودرمانلاند بوده که دو دریاچه ملارن و یلمارن توسط رود اسکیلستونا به هم متصل شده اند.

شهر اسکیلستونا به واسطه دو مکان بسیار معروف کلیسای کلاستر و کمپ نووس شهرت فراوانی را بدست آورده است.

۱۷٫تبه: این شهر جمعیتی معادل ۲۲۶۸۹۴ نفر را داراست.

۱۸٫کارلسته: در بخش شهری کارلسته قرار گرفته است و جمعیت حدودی آن ۱۹۵۶۴ نفر می باشد.

۱۹٫هالمستاد: این شهر در استانی به نام هالاند سوئد واقع شده است ، جمعیت آن در حدود ۹۲۷۰۰ نفر می باشد؛ دانشگاه هالمستاد نیز در این شهر واقع شده است.

۲۰٫وکشو: شهر وکشو جمعیتی معادل ۷۹٬۳۰۱ نفر را داراست.

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

شماره تماس ۰۲۱۷۲۲۰۷

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید