ویزای تحصیلی سوئد

تحصیل در سوئد > کشور سوئد  > ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی سوئد

 

سوئد کشوری است صنعتی که در شمال اروپا واقع شده است. این کشور بیشتر با داشتن آب و هوایی سرد ، رفاه اجتماعی بالا ، امنیت و کیفیت بالای زندگی شناخته می شود. به همین خاطر بسیاری از افراد از سراسر دنیا هستند که دوستدارند تا به طریقی اقامت تحصیلی سوئد را کسب کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد دانشجو باید با شرایط و نحوه تحصیل در سوئد آشنا شود تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد. در این مقاله می خواهیم به بررسی همین موضوع بپردازیم و در این خصوص اطلاعاتی را ارائه کنیم.

 

ویزای تحصیلی سوئد – انواع ویزای تحصیلی در سوئد

 

ویزای تحصیلی در سوئد انواع مختلفی دارد و ویزای های صادر شده از این کشور در دسته ویزای شنگن قرار می گیرند. در کشور سوئد امکان پذیرفتن همراه نیز در صورت داشتن شرایط آن امکان پذیر است و این فرصت را به فرد می دهد تا در مدت زمانی که در سوئد مشغول به تحصیل است یکی از بستگان او نیز همراه او باشد. ویزای تحصیلی سوئد به دو دسته تقسیم بندی می شوند ؛ ویزای نوع  اولی که به صورت ویزای کوتاه مدت تحصیلی است و معمولا برای شرکت در دوره های زبان و دوره های آموزشی کوتاه مدت که از چند ماه تا یک سال زمان بر است صادر می شود و هزینه دریافت آن نیز متفاوت است. در صورت دریافت این نوع ویزا و اتمام مدت زمان درج شده در ویزا در صورتی که دانشجو در دوره های دانشگاه و یا دوره های دیگر شرکت نکند باطل می شود و فرد باید به کشور خود بازگردد. ویزای نوع دوم نیز از نوع ویزای بلند مت تحصیلی است که بیشتر برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کاشناسی ارشد و دکترا را دارند صادر می شود مدت زمان این نوع ویزا ها معمولا با توجه به دانشگاه و رشته ای که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارند متفاوت است و معمولا پس از به اتمام رسیدن مدت زمان درج شده در ویزا باطل می شود. برای تمدید این نوع ویزا نیز در صورتی که دانشجو ادامه تحصیل دهد و یا در این کشور مشغول به انجام کار شود می تواند تمدید و یا ویزا به نوع دیگری تغییر پیدا کند.

 

ویزای تحصیلی سوئد – تحصیل در دانشگاه های سوئد

 

تحصیل در دانشگاه های سوئد همانند بسیاری از کشور های دیگر در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و یا دکترا انجام می شود. تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد معمولا به زبان رسمی این کشور یعنی سوئدی انجام می شود و دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در این مقطع تحصیلی را داشته باشند باید به زبان سوئدی تسلط کافی را داشته باشند برای یادگیری زبان سوئدی دانشجو می تواند قبل از ورود به دانشگاه با یک ویزای کوتاه مدت زبان سوئدی را در این کشور یاد بگیرد و پس از آن وارد دانشگاه شده و رشته تحصیلی مورد علاقه خود را دنبال کند. تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد یا همان لیسانس سوئد معمولا ۴ سال زمان می برد و دانشجو باید با توجه به رشته تحصیلی خود ۱۷۰ تا ۱۸۰ واحد درسی را با نمره قبولی پشت سر بگذارد. در این مقطع تحصیلی دانشجو این فرصت را دارد تا با انجام کار دانشجویی به مدت ۱۰ ساعت در هفته بخشی از هزینه های زندگی خود در سوئد را تامین کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مشابه کارشناسی است و تنها تفاوت های آن این است که دانشجو می تواند علاوه بر گذراندن دوره های تحصیلی به زبان سوئدی به زبان انگلیسی نیز دوره های تحصیلی خود را بگذراند البته در بیشتر دانشگاه های سوئد در این مقطع از زبان انگلیسی استفاده می شود. در این مقطع تحصیلی دانشجو پس از گذراند واحد های در نظر گرفته شده با ارائه یک پایان نامه مناسب می تواند مدرک تحصیلی خود را دریافت کند. تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد معمولا ۲ سال زمان می برد و دانشجو در این مقطع تحصیلی حق ۲۰ ساعت کار دانشجویی در هفته را دارد که می تواند بخش مهمی از هزینه های دانشجو را تامین کند.

تحصیل دوره دکترا در سوئد به این صورت است که دانشجو باید در حوزه موضوع پایان نامه ای که انتخاب کرده است به تحقیق بپردازد و زمانی که پایان نامه او کامل شد باید آن را در دانشگاه مورد نظر در سوئد و در مقابل اساتید دانشگاه ارائه کند. در صورتی که مورد قبول اساتید دانشگاه شود و بتواند به خوبی از پایان نامه خود دفاع کند می تواند مدرک خود را دریافت کند. تحصیل دکترا معمولا بین ۳ تا ۵ سال زمان می برد و در این دوره نیز معمولا از دو زبان سوئدی و انگلیسی استفاده می شود. در این مقطع تحصیلی نیز دانشجو حق کار دانشجویی به مدت ۳۰ ساعت در هفته را دارد.

 

ویزای تحصیلی سوئد – شرایط مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد

 

به طور کلی افراد برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد باید یک سری شرایط را داشته باشند و این شرایط به نوعی پیشنیازی برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد است. افرادی که قصد تحصیل در مقعط کارشناسی در سوئد را دارند باید حتما مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده باشند و بدون این مدرک نمی تواند از هیچ کدام از دانشگاه های سوئد پذیرش دریافت کرد. مورد بعدی نیز تسلط به زبان سوئدی است که بسیار مهم است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجو باید مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده باشد و همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس یکی دیگر از شرایط بسیار مهم می باشد معمولا مدرک آیلتس با نمره ای بالاتر از ۶ مورد قبول دانشگاه های سوئد است. در مقطع دکترا نیز همانند کارشناسی ارشد دانشجو باید مدرک کاشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشد و مدرک زبان آیلتس با نمره ای بالای ۷ را داشته باشد.

افرادی که تمامی شرایط مورد نیاز را داشته باشند می توانند می توانند درخواست خود برای تحصیل در این کشور را به مرکز مطالعات دانشگاه های سوئد یا با نام اصلی VHS ارائه کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد دانشجویان باید از اوایل دسامبر تا نیمه ژوئن به سایت این مرکز مراجعه کرده و یک حساب کاربری بسازند. در حساب کاربری معمولا اطلاعاتی مانند مشخصات فردی و آدرس پستی ، ایمیل و چند مورد دیگر ثبت می شود. پس از ورود به سایت دانشجو می تواند رشته تحصیلی ، ترم تحصیلی ، شهر و دانشگاه مورد نظر خود در آن شهر را انتخاب کند و درخواست خود را مطرح کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی سوئد

 

ویزای تحصیلی سوئد – مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد

 

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد دانشجو باید مدارک زیر را دارا باشد :

 

  1. ترجمه رسمی مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم به همراه ریزنمرات دبیرستان برای شرکت در مقطع کارشناسی
  2. کپی از پاسپورت و یا ترجمه رسمی مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی
  3. مدرک زبان ایلتس و یا تافل
  4. ترجمه رسمی مدارک دوره کارشناسی به همراه ریزنمرات برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد
  5. ترجمه رسمی مدارک دوره کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات برای شرکت در مقطع دکترا

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید